Kiepenkerl Fertilising Lupines, 800 g

Lupinus angustifolius

€ 5,39 € 5,99 -10%

(€ 6,74 / kg, Price shown includes 13% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 800 g

In stock from October 30

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 31 October

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For soil improvement
  • Nitrogen enriching
  • Loosens soil

Frequently bought together with Kiepenkerl Green Manure - Yellow Mustard, 500 g

Kiepenkerl Fertilising Lupines, 800 g € 5,39 (€ 6,74 / kg)
Kiepenkerl Green Manure - Yellow Mustard, 500 g € 5,39 (€ 10,78 / kg)
Total price: € 10,78
Description

Kiepenkerl Fertilising Lupines help improve your garden soil and can increase the long-term yield and quality of subsequent plantings (vegetables & flowers). Lupines are particularly suitable as a pre-crop for plants that require a lot of nitrogen such as cabbage and leeks. Plus, enjoy the masses of blue flowers when it blooms!

Sowing Schedule: April, May, June, July, August, September
Length of germination: 14 to 21 days
Flowering Period: May, June, July, August
Item no.: KK-1082000
Content: 800 g
EAN: 4099682820002
Manufacturer No.: 1082000
Content sufficient for approx: 40 m2
Planting Depth: 2 to 3 cm
Height of Growth: 50 to 80 cm
Botanical Name: Lupinus angustifolius
When to Sow: April, August, July, June, May, September
Type of Animal: Bees
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Bruno Nebelung GmbH, Freckenhorster Straße 32, 48351, Everswinkel, Germany, Thies@nebelung.de, www.kiepenkerl.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kiepenkerl Fertilizing Lupines

2,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (100%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder